כותרת
design
  הקדמה

החודש הראשון להיריון

bullet מה קורה לעובר?
זוהי התחלת ההתחלות.
שאלתי את אמי איך התחיל העובר להתפתח בגופה? זו הייתה תשובתה:
"כל חודש, מאז גיל ההתבגרות ובמשך כשלושים שנה, משתחררת ביצית מהשחלה. מדי חודש הביציות יוצאות למסע ארוך לאורך צינורית, שנקראת החצוצרה, אשר מובילה את הביצית אל הרחם. אם בדרכה "תפגוש" הביצית תא זרע שהגיע מבן זוגה של האישה - תתרחש הפריה - וחיים חדשים יתחילו!
הביצית והזרע הופכים לתא אחד משותף והביצית המופרית ממשיכה בדרכה לאורך החצוצרה אל עבר הרחם. הביצית המופרית מגיעה לסוף מסעה ושותלת את עצמה בתוך דופן הרחם של האם. הרחם יהיה ה"בית" של העובר המתפתח עד שיהיה מוכן להגיח לאוויר העולם בעוד תשעה חודשים."

סקרן אותי מאוד לדעת מה קורה לעובר כבר בחודש הראשון. מסתבר שבחודש הראשון מתרחשים שינויים מדהימים. בתהליך מופלא תא אחד מתפצל והופך לשניים. שניים הופכים לארבע, ארבע לשמונה, שמונה לשישה עשר ועוד ועוד. העובר מתחיל כתא אחד בודד, מתחלק שוב ושוב ולאחר מכן עובר תהליך של התמיינות.

שליש הראשון מה זאת אומרת?
בשלבים הראשונים של התפתחות העובר כל התאים זהים. כעבור תקופה קצרה תאים שונים הופכים להיות תאים מיוחדים שמקבלים על עצמם תפקידים מיוחדים. למשל - תאים מסוימים מתחילים לפעום והם יהפכו לתאי לב. תאים אחרים יפתחו כוח להתכווץ - הם ירכיבו בעתיד את מערכת השרירים. תאים אחרים יתפתחו לתאי מוח, תאים נוספים לתאי עין, אחרים לתאי עצב ועוד אחרים לתאי עצם ותאי עור. כל הדברים הללו קורים בימים הראשונים לתהליך התפתחות העובר.
בסוף השבוע הראשון או השני - האח או האחות שלי יגיעו לגודל של שני מילימטר! זה גודל השווה לשני קווקווים קטנטנים בסרגל! אבל כבר בגודל הזה אפשר לראות את התחלת ההתפתחות של המוח ושל עמוד השדרה.
ראיתי בתמונות בספר של אמא שלי שכעבור עוד שבוע העובר מתחיל להיראות ממש כמו תינוק זעיר. לעובר כבר יש ראש וגוף ומוח ראשוניים. מתחילות לצמוח לו גם התחלות של הגפיים (הרגליים והידיים) ובסופו של השבוע הזה מתחיל לפעול גם מחזור הדם. בתוך ראשו של העובר הקטנטן אפשר להבחין בהתחלה של לסת זעירה וגם בעשרה ניצני שיניים!
עובר עוד שבוע - ואם נסתכל היטב נראה גם חמש בליטות קטנות בסוף כל אחד מהגפיים. נכון, אלה יהיו האצבעות של העובר! אורכו של העובר הוא כסנטימטר וחצי - קטן יותר ממסטיק בזוקה!
בסוף החודש הראשון כבר יש לעובר האיברים הפנימיים העיקריים. אורכו מגיע לשניים וחצי ס"מ - זהו בערך גודלו של ענב!

bullet מה קורה לאמא?
בסוף החודש הראשון אמא שלי סיפרה לי שהיא מתחילה להרגיש שמשהו שונה מתרחש בגופה. היא אמנם התחילה להרגיש שינויים פנימיים בגופה, אבל אני עוד לא יכולתי לראות את העובר גדל בתוך בטנה. אבא סיפר לי שאפשר לראות מה מתרחש שם בפנים רק בעזרת מכשירים רפואיים מתקדמים ושבקרוב נלך כולנו לראות את העובר המתפתח במרפאה.

אחורהקדימה
חודש ראשון חודש שני חודש שלישי חודש רביעי חודש חמישי חודש שישי חודש שביעי חודש שמיני חודש תשיעי
הריון ולידה כל ההתחלות קשות מיתולוגיה בריאה מי המציא את הגלגל ראש השנה אחר שוב נתחיל מחדש התחלות חדשות סנונית