כותרת
design
  הקדמה

התחלות חדשות

כשאנו חושבים על ראש השנה אנחנו חושבים קודם כל על תפוח בדבש, כרטיסי ברכה, שופר ואולי גם על תפילה בבית הכנסת.
אבל אם נחשוב באופן רחב יותר ... ראש השנה מסמל עבורנו יותר מכל התחלה.
התחלה של שנה; התחלה של עונת הסתיו, התחלה של חודש תשרי - חודש החגים; התחלה של שנת לימודים חדשה; ובעצם הזדמנות חגיגית וסמלית לפתוח דף חדש בחיים שלנו.
אנו מקווים כי התחלה זו תביא עלינו שנה טובה עוד יותר.

השנה החלטנו ב"גלים" לחשוב גם אנחנו על התחלות:
 • שוב נתחיל מחדש
  מדוע אנחנו עוסקים בהתחלות? כאן תוכלו להיזכר בהתחלות המופיעות במסורת היהודית, ללמוד על חודש תשרי, על ראש השנה ועל ראשי חודשים נוספים בלוח השנה העברי וגם לערוך חשבון נפש לכבוד השנה החדשה.

 • ראש השנה אחר
  ראש השנה הוא חג חשוב לא רק במסורת היהודית אלא בעולם כולו. בחלק זה תוכלו לקרוא כיצד חוגגים את ראש השנה בתרבויות ועמים שונים בעולם, תוכלו לראות מה דומה ומה שונה בין הדרכים שבהם מציינים את תחילת השנה במקומות שונים ולבסוף גם לנסות את מזלכם במציאת מילים בנושא בתפזורת.

 • מיתולוגיות בריאה
  "איך נברא העולם?" שאלה שעולה ומוצאת ביטוי באמונות של עמים ותרבויות שונות: העם היהודי, שבטי האבוריג'ינל באוסטרליה, העם ההודי, היפנים, תרבות המאיה, יוון העתיקה ועוד. עוד תוכלו למצוא אגדות שונות הקשורות בסיפור הבריאה היהודי, לבחון את ידיעותיכם בחידון טריוויה ובחידון בנושא הבריאה.

 • הריון ולידה
  את מי לא מסקרנת השאלה - איך מתחילים החיים? איך מתפתח התינוק בבטן האם ותוך תשעה חודשים הוא מגיח לעולם, אדם קטן ומושלם! כאן תוכלו לקרוא את סיפור היצירה של חיים חדשים דרך נקודת המבט של אח גדול המלווה את התהליך המדהים הזה, עם ההתרגשות שלו, החששות והסקרנות.

 • מי המציא את הגלגל
  במדור הזה תכירו התחלות מעשי ידי אדם! תקראו על תגליות והמצאות מראשית ההיסטוריה האנושית ועד ימינו. וכדי להפוך את העניין למסקרן עוד יותר תצטרכו לזהות צילומים של המצאות ותגליות מזוויות משונות משהו...

 • ההתחלות קשות
  לא תמיד כל כך קל להתחיל מחדש. כאן תוכלו לקרוא את סיפורם של איזבל וליאור ולייעץ להם בקבוצת דיון כיצד להתמודד עם הקשיים של התחלה חדשה. בהמשך תמצאו גם עצות מפסיכולוג המתמחה בעזרה לילדים.
תודה לגבי ולחני רייש על הרשות לשימוש בסרט האולטרסאונד.
תודה לרפי וחגית רייש על התמונות.

התמונות במדור "מי המציא את הגלגל" באדיבות אוסף התצלומים הלאומי.

העושות במלאכה:
כתיבה: שרון גיני, קרן אטינגר, דורית ששון
גרפיקה: דורית ניר
הפקה: קארין רוזנפלד, חן פרנקל
עריכה לשונית: שרה פוקס, דניה לב טוב

אחורהקדימה
סנונית התחלות חדשות שוב נתחיל מחדש ראש השנה אחר מי המציא את הגלגל מיתולוגיה בריאה כל ההתחלות קשות הריון ולידה