כותרת
design
  מי המציא את הגלגל

הגלגל

גלגל קשה מאוד לדמיין עולם ללא גלגלים, בלי מכוניות, מטוסים (שנעזרים כמובן בגלגלים בהמראה ובנחיתה), בלי האופניים, הקורקינטים והגלגיליות.
אבל, לא רק אמצעי התחבורה נעים באמצעות גלגלים. הגלגלים נמצאים ב"קרביים" של המון המון מכשירים שבהם אתם בוודאי משתמשים בחיים היומיום - בשעון למשל. הידעתם שאת מחוגי השעון מניעים גלגלי שיניים זעירות?

אז מי המציא את הגלגל? האמת היא שאין לכך תשובה - אבל רוב המדענים מאמינים שהגלגל הומצא לפני כ-5,000 שנה! גלגל העתיק כבן 5,500 שנה הוא הגלגל העתיק ביותר שנתגלה עד היום. הגלגל נתגלה במספוטמיה, (איזור "הסהר הפורה" במקום שכיום נמצאות סוריה ועיראק). חוקרים מאמינים שהרעיון ליצירת גלגל בא מתוך הניסיון של שימוש בבולי עץ להעברת מסעות כבדים ממקום למקום.
ציור קיר שומרי (ממלכה שחיה באזור ה'סהר הפורה') מלפני יותר מחמשת אלפים שנה מציג את הגלגל של התקופה הזו. הגלגל, שהיה למעשה לוח עץ מעוגל, שימש להובלה. בסביבות 2000 לפני הספירה הומצאו החישורים (אותם מקלות העוברים בגלגל מצד לצד ועוברים דרך מרכזו). גלגלים אלה היו בשימוש במרכבות בצבאות אסיה. בשנים שלאחר מכן שולבו פיתוחים חדשים בגלגלים והחשוב שביניהם היה שילוב הצמיגים מגומי על הגלגלים.
אנחנו לא יודעים למי להודות על ההמצאה החשובה הזאת - אבל אין ספק שבלעדיו חיינו היו שונים מאוד!!

רוצים לדעת ולראות עוד?

bullet גלגל ההמצאות - אתר של גלים העוסק בהמצאות וביניהם המצאת הגלגל.

bullet מוזיאון אגד - כאן תוכלו להכיר אוטובוסים ששירתו את אגד עוד לפני קום המדינה ועד ימינו.

bullet על ההיסטוריה של האופניים - אמנם האתר באנגלית אבל תוכלו להתרשם מציורים של אופניים מתקופות שונות

אחורה
סנונית התחלות חדשות שוב נתחיל מחדש ראש השנה אחר מי המציא את הגלגל מיתולוגיה בריאה כל ההתחלות קשות הריון ולידה