כותרת
design
  מי המציא את הגלגל

מכונית

מכונית יום אחד שבו המכונית המשפחתית מושבתת - וכבר אנחנו מרגישים עד כמה היא משפיעה על חיינו!

בלי מכונית, היינו מבלים את רוב שעות היום בבית או בסביבה הקרובה. לא היינו מגיעים למקומות רחוקים ללימודים, לבילויים, לקניות או לעבודה ולטוב ולרע היינו מסתפקים במה שקיים "מתחת לאף".

גם הנוף שסביבנו היה שונה מאוד אילו לא המציאו את המכוניות. הידעתם שלפחות שליש מהשטחים העירוניים הם כבישים? במקומות מסוימים הכבישים 'תופסים' יותר שטח בערים מאשר בתי המגורים?!

אז מיהו הממציא?

המכונית היא המצאה שעלתה בדמיונם של אנשים רבים כבר לפני 500 שנה - אך המכונית הראשונה נבנתה רק מאוחר יותר. נוקולה-ג'וף קוניו הצרפתי נחשב כאדם הראשון שבנע כלי תחבורה שנע בכוחות עצמו. למעשה מדויק יותר לומר שהחידוש היה שהוא נע באמצעות מנוע ולא באמצעות שרירי בעל חיים או בן אדם. אם כן, בשנת 1729 קוּניו חשף לעיני הציבור את תלת-האופן הממונע במנוע קיטור שנשא 4 נוסעים למשך 20 דקות במהירות של... 3.6 קמ"ש!

עד לסוף המאה ה-19 השתמשו בעיקר במנועי קיטור וחשמל על מנת להניע את המכונית הקדומות. בשלב הזה גילו את יתרונות הנפט שאפשרו למכוניות להגיע רחוק יותר, במהירות רבה יותר ובבטיחות גדולה יותר.

בין חלוצי תעשיית הרכב היו גוטליג דימלר וקרל בנץ מגרמניה ורמסון אלי אולדס וג'יימס פאקארד. עד לתחילת המאה העשרים כמאתיים וחמישים חברות אמריקניות יצרו מכוניות! אולם המכוניות היו מוצר יקר מאוד ושימשו רק את העשירים ביותר. היה זה הנרי פורד שהביא את המכונית אל "העם". בניגוד למכוניות הראשונות שהורכבו אחד אחד, פורד פיתח את שיטת ה"סרט הנע" שבו פועלים עמדו ליד סרט נע, כל פועל אחראי על פעולה אחד ובבת אחד הורכבו מכוניות רבות בעלות נמוכה יחסית. המכונית הראשונה שפורד בנה נקרא מודל T עד שנות העשרים של המאה העשרים מכוניות רבות נרכשו והציפו את רחובות המדינות המתועשות.

רוצים לראות ולדעת עוד?

bullet עוד מידע על המצאת המכוניות, על עקרון הפעולה שלה ואפילו אנימיציה על פעולת המנוע באתר מרכז המורים "בזווית רחבה" של מכון ברנקו-וייס. האתר בעברית.

bullet גלריה של אלפי מכוניות. ההסברים אמנם בצרפתית, אבל כל מה שדרוש זה ללחוץ על שם חברת המכוניות ועל שם הדגם.אחורה
סנונית התחלות חדשות שוב נתחיל מחדש ראש השנה אחר מי המציא את הגלגל מיתולוגיה בריאה כל ההתחלות קשות הריון ולידה