כותרת
design
  ראש השנה אחר

בולטסקוטלנד

מספרת מרי, ילדה מסקוטלנד:

אני גרה באדינבורו, בירת סקוטלנד. כידוע סקוטלנד נמצאת מצפון לאנגליה, והיא אחת ממדינות בריטניה הגדולה. אנחנו חוגגים את ראש השנה בסוף דצמבר - ב 31 בחודש. לראש השנה בסקוטלנד קוראים 'הוגמני'. אצלנו נהוג לנקות את הבתים כדי להתכונן לשנה חדשה ונקייה. בעבר היו עוברים מחדר לחדר עם ענף בוער של ערער, האמינו שכך מחטאים את החדרים מזיהומים וממחלות!

בראש השנה רבים מתלבשים בתלבושות המסורתיות - חצאיות משובצות בדוגמאות המסורתיות של כל משפחה ומשפחה. ונגנים משמיעים מנגינות בחמת חלילים! בערב ראש השנה אוכלים מאכלים מסורתיים כגון עוגיות חמאה פריכה, עוגיות קווקר (שיבולת שועל), גבינות, ויסקי, לחמניות שחורות מיוחדות לראש השנה וכמובן 'הגיס'. מה הוא 'הגיס'? מאכל מיוחד עשוי מחלקי בשר שמתבשל בתוך קיבה של כבש.

סבא שלי סיפר על מנהג שהיה מקובל בראש השנה בכפר שלו. בכפר האמינו שיש חשיבות גדולה למי שנכנס ראשון לבית בשנה החדשה. כולם חיכו בדריכות לראות מי נכנס ראשון אחרי חצות! השנה החדשה תהיה שנת מזל אם הנכנס הוא גבר צעיר, יפה תואר וכהה שיער! בדרך כלל הנכנס הראשון לבית הביא מתנה - מעט כסף, לחם ומלח!

מנהג נוסף שסיפר לי עליו סבא - בכפרים היו מבעירים חביות זפת ומגלגלים אותן ברחובות הכפר. כך סימלו את שריפת השנה הישנה ואת כניסת השנה החדשה! מנהג נוסף הוא להדליק מדורות כדי לשרוף את השנה הישנה, לפעמים אפילו שרפו דמות אישה שנקראה "אולד ווייפ" the Aulde Wife , כלומר האישה הישנה, והיא ייצגה את השנה שחלפה.

בעבר וגם היום, ב 31 בדצמבר , בחצות הלילה - כולם אוחזים ידיים ושרים את השיר המסורתי Auld Lang Syne. זהו שיר מאוד ישן, כולם שרים אותו, אבל האמת היא שאני (וכל מי שאני מכיר) לא מכיר את פירוש המילים!

שנה טובה - Happy New year (הפי ניו יר)!

אחורהקדימה
סנונית התחלות חדשות שוב נתחיל מחדש ראש השנה אחר מי המציא את הגלגל מיתולוגיה בריאה כל ההתחלות קשות הריון ולידה