כותרת
design
  ראש השנה אחר

בולטיוון

ניקולס, ילד מיוון מספר:

מה נשמע? אני שמח שבאתם לשמוע קצת על ראש השנה אצלנו באתונה שביוון. אנחנו חוגגים את ראש השנה ב-1 בינואר. ביום הזה אנחנו חוגגים לא רק את השנה החדשה אלא גם את חגו של בזיל (Basil)הקדוש, שנפטר ביום הזה. בזיל היה ממייסדי הכנסייה היוונית אורתודוקסית (זרם של הנצרות) ונזכר בזכות נדיבותו לעניים וטוב ליבו. ביוון הלילה הראשון בינואר הוא זמן שבו מקבלים הילדים מתנות. סבתי סיפרה לי סיפורים רבים על טוב ליבו של בזיל הקדוש לילדים ועל כך שהוא בוודאי יופיע בלילה בחדרי וישאיר לי מתנות בנעליים. הלוואי שזה יהיה נכון!

ביום בזיל הקדוש אנחנו מבלים הרבה המשפחה, והאוכל הוא חלק מרכזי של כל החגיגה! שולחן האוכל עמוס במטעמים ובמאכלים נפלאים, למשל: עוגיות קוראביאדס (kourabiedes), דבש, ענפי זית, אגוזים, פירות טריים וסימנים אחרים לשפע, לאושר ולעושר.

אבל -המאכל החשוב ביותר הוא ללא ספק עוגת הווסילופיתה (vasilopita) - עוגת בזיל הקדוש. העוגה הזאת היא עוגה חגיגית וגדולה שבתוכה אופים מטבע מזהב או מכסף. בסעודת החג מחלקים את העוגה לפי סדר קבוע מראש. החתיכה הראשונה מיועדת לבזיל הקדוש, החתיכה הבאה לבית, השלישית לנציג המבוגר ביותר של המשפחה וכך הלאה עד לצעיר שבין הנוכחים. יש שמשאירים חתיכות גם לעניים ואפילו לבקר של המשפחה. מי שמוצא בתוך פרוסת העוגה שלו את המטבע - יזכה למזל טוב לכל השנה! בשנה שעברה אחותי מצאה את המטבע - אני כל כך מקווה שאני אזכה השנה!

שנה טובה - Eftecheezmaenos o Kaenooryos hrono

אחורהקדימה
סנונית התחלות חדשות שוב נתחיל מחדש ראש השנה אחר מי המציא את הגלגל מיתולוגיה בריאה כל ההתחלות קשות הריון ולידה