כותרת
design
  מי המציא את הגלגל

נייר

נייר אני מכירה הרבה מאוד ילדים (ומבוגרים) שחייהם היו קשים מנשוא ללא נייר. הכוונה לאותם "תולעי-ספרים" הצמודים כל שעות היממה לספרים.

בכל שלב בחיים אנחנו צורכים כמויות עצומות של נייר - רושמים רשימות למכולת, כותבים שיעורי בית במחברות (או לחלופין מציירים ציורים 'מחמיאים' בדמותם של המורים...) מקבלים חשבונות מהחנויות המודפסות על נייר ואוכלים מזון העטוף בנייר ואפילו החיתולים החד-פעמיים של אחיכם הקטנים הם מנייר! וזה, כמובן, רק קצה הקרחון. ואם חשבתם שבעידן המחשב תצרוכת הנייר תרד - מסתבר שההפך הוא הנכון. מאז שהמחשב נכנס לשימוש נפוץ בבתים ובמשרדים אנחנו מדפיסים עוד ועוד וצורכים יותר ויותר נייר...

ומה הייתה ההתחלה?

לצורך כתיבה הכינו המצרים הקדמונים פפירוסים, שעל שמם קוראים לנייר באנגלית עד היום - paper. הפפירוס היה עשוי מרצועות דקות שנלקחו מצמח הגומא ונכבשו (=נלחצו) במכבש. הנייר כפי שאנחנו מכירים היום והשיטות ליצורו, הומצאו בסין לפני כאלפיים שנה. הסינים גילו שניתן לחבוט בדים וסחבות וליצר דפים שעליהם ניתן לכתוב או לעטוף דברים.

מאות שנים מאוחר יותר הנייר החל להתפשט בעולם - ראשית ליפן, לאחר מכן לאסיה, מאוחר יותר לאזור המזרח התיכון ולבסוף הערבים המוּרים הביאו את הנייר לאירופה בשנת 1150. המפעלים הראשונים לייצור נייר שהוקמו באירופה היו בספרד ועד המאה ה-14 הנייר היה נפוץ בכל אירופה.

המצאת הדפוס העלתה את הדרישה לנייר וקשה היה להשיג את הסחבות והבדים הדרושים ליצורו. לפני כשלוש מאות שנה התחילו להשתמש בעץ ובחומרים אחרים מן הצומח כתחליף לבדים ביצור הנייר.

למרות שכיום מכינים נייר במכונות - עיקרון היצור נשאר דומה למה שהמציאו הסינים לפני אלפיים שנה. מרטיבים את העץ והופכים אותו לעיסה. את העיסה מניחים על גבי רשת ארוגה. כובשים (לוחצים) את הנייר וכך גורמים לסחיטת המים וליצירת עוביו הדק של התוצר הסופי. המים הנותרים מתאדים, שוב כובשים את הנייר היבש כדי ליישרו - והנה לכם דף נייר חדש ונקי.

העץ הוא עדיין חומר הגלם העיקרי ליצור נייר אך משתמשים גם בסחבות כדי ליצר ניירות חזקים יותר. כיום, אנחנו מודעים לחשיבותם של העצים ולכן מחפשים כל הזמן שיטות ליצור ניירות מבלי לפגוע ביערות החשובים כל כך לכדור הארץ. ואכן הרבה מהנייר שבו אתם משתמשים היום הוא נייר ממוחזר. בזכות המחזור ניתן ליצר נייר עם סיבים של נייר משומש במקום להשתמש בעץ, יקר המציאות.

רוצים לדעת ולראות עוד?

bullet "איך עושים נייר" מתוך אתר גלים

bullet על הכנת נייר היום ובעבר, באתר של אוניברסיטת תל אביב.

bullet תערוכה של פסלונים שנעשו בשיטת קיפולי הנייר היפנית - origami.

bullet דף שבו צילומי עבודות אוריגמי והסברים כיצד לעשות זאת בעצמך.

bullet תערוכת חרקים מנייר

אחורה
סנונית התחלות חדשות שוב נתחיל מחדש ראש השנה אחר מי המציא את הגלגל מיתולוגיה בריאה כל ההתחלות קשות הריון ולידה