כותרת
design
  מי המציא את הגלגל

הדפוס

מכונת דפוס על מה לא כתבו והדפיסו ספרים? ישנם ספרים בכל תחום - ספרי סיפורים, ספרי עיון, ספרי בדיחות, ספרי אגדות, ספרי טלפונים, ספרי בישול וספרים על ספרים... אמנם אנחנו חיים בעידן האינטרנט ואת המידע על הדפוס אתם קוראים עכשיו מעל צג המחשב - אבל הספר עדיין תופס חלק ניכר בחיינו.

היום, לא מסובך מדי להדפיס ספר, מה עוד שבאמצעות המדפסת המחוברת לרוב המחשבים הביתיים כל אחד יכול להדפיס קטעי כתיבה ותמונות בקלות עצומה. האם כך היה תמיד?

כבר ברור לכם מסגנון השאלה - שכך לא היו פני הדברים בעבר. עד לפני חמש מאות וחמישים שנה לערך כל הספרים שהיו בעולם נכתבו ביד! היום יש ברשותו של כל אחד ספרים רבים. לפני המצאת הדפוס הספרים היו כל כך יקרים שרק מעטים החזיקו ספר אחד או שניים בבית. באוניברסיטאות שבהם הייתה ספרייה, נאלצו לחבר לספרים שרשראות ולחבר אותם אל השולחנות מחשש לגניבה.

ובכן, המהפכה התרחשה באמצע המאה ה-15. בשנת 1452אדם בשם יוהנס גוטנברג, איש עסקים מגרמניה המציא מכונה שהדפיסה ספרים באופן אוטומטי. התנ"ך בשפה הלטינית היה הספר הראשון שהדפיס גונטנברג במכונת הדפוס החדישה שלו. הספרים היו 'להיט' ותוך זמן קצר בתי דפוס רבים הוקמו ומלאכת יצירת הספרים הפכה לעניין פשוט יחסית. מחירם של הספרים, שהודפסו במהירות רבה, ירד פלאים. תוך זמן לא רב, גם אנשים פשוטים יכלו להחזיק ספרים רבים בביתם. בזכות המהפכה הזו, אנשים רבים נחשפו לידע, למדו והשכילו והאנושות כולה התקדמה בצעדי ענק.

אז מהו עקרון הפעולה של אותן מכונות? גוטנברג השתמש באותיות שגולפו ממתכת כדי להרכיב את המלל של הדף אותו רצה להדפיס. האותיות הבולטות סודרו במכונה בצורה הפוכה. לאחר מכן הוא מרח דיו על האותיות הבולטות ולבסוף לחץ גיליונות נייר על האותיות. אולי השיטה מזכירה לכם משחקים עם חותמות?! זהו אכן אותו עקרון פעולה. לכל דף בספר היה צורך להוציא את האותיות ולמקם אותם מחדש במקום הדרוש. התוצאה הסופית הייתה דפים שעליהם קטעי המלל מודפסים.

העיקרון הפשוט של מכונת הדפוס של גוטנברג עדיין בשימוש, אם כי כיום ישנן טכנולוגיות דפוס מתקדמות הרבה יותר. אם זאת, אין ספק כי המצאתו של גוטנברג הייתה אחת ההמצאות החשובות ביותר עבור האנושות.

רוצים לדעת ולראות עוד?

bullet איך נולד ספר? מתוך "תולעת הספרים" של אתרים גלים.

bullet אתר של אוניברסיטת תל אביב על גוטנברג, ממציא הדפוס. בעמוד הראשי של האתר מופיע הדפס של מכונת הדפוס הקדומה. לחצו על התמונה ותגלו מידע רב על ההמצאה החשובה הזו.

bullet לוח תאריכים המדגים את ההיסטוריה של הדפוס

bullet עוד על התפתחות הדפוס באתר של מט"ח - אמנם בעברית - אבל בעיקר לגדולים!אחורה
סנונית התחלות חדשות שוב נתחיל מחדש ראש השנה אחר מי המציא את הגלגל מיתולוגיה בריאה כל ההתחלות קשות הריון ולידה