כותרת
design
  מיתולוגיות בריאה

מיתולוגיית הבריאה של בני היורובה מאפריקה

למידע נוסף לחצו כאן

africaבהתחלה היו רק שמים ממעל ומים מתחת, והכוח השולט היה "אורישה" - שהיא מועצת האלים. בשמים למעלה שלט אלורון ואולוקון היה האדון של כל מה שהיה במים מתחת.
יום אחד החליט האל אובטלה ליצור קרקע יבשה. הוא ביקש את רשותם של אולורון שליט השמים ואת עצתה של אורונמילה שהייתה יועצת העצות ובעלת החוכמה במועצת האלים.
"כדי ליצור קרקע יבשה תזדקק לכמה דברים," אמרה אורנומילה ופירטה. "שרשרת זהב ארוכה, קונכיית חילזון מלאה בחול, תרנגולת לבנה, חתול שחור ועץ תמר." (מדובר בעץ תמר מיוחד הגדל באפריקה וממנו ניתן להפיק יין).

africa אובטלה אסף את כל הדברים הללו וארז אותם בתיק. הוא לקח את שרשרת הזהב הארוכה, תלה אותה בפינה בשמים והחל לגלוש למטה בעזרתה. הוא גלש באיטיות עד שלפתע ראה שהגיע לקצה השרשרת וחש את הקרקעית מתחתיו. עכשיו הוציא אובטלה את קונכיית החילזון מתיקו, פיזר את החול שהיה בה לעבר הערפל שמתחתיו ושחרר את התרנגולת. התרנגולת נחתה על החול והחלה לנקר, לגרד ולפזר את החול לכל הכיוונים. החול הפך במהרה להרים גבוהים ולעמקים.
אובטלה הוציא את עץ התמר ונטע אותו, לא עבר זמן רב ומולו היה יער שלם של עצי תמר. אובטלה הסתכל מסביב והיה מרוצה מאוד מתוצאות עבודתו. הוא קרא לארץ "איף", והתיישב יחד עם החתול שלקח עמו על הקרקע שיצר.
לא עבר זמן רב ואובטלה החל להשתעמם. כדי להעסיק את עצמו הוא החל ליצור צורות מטיט ובזמן שיצר אותן הוא שתה יין תמרים.

africaאובטלה המשיך לשתות, בקבוק אחרי בקבוק, והמשיך ליצור עוד ועוד צורות. כאשר סיים, ביקש מאולורון, שליט השמים, להפיח רוח חיים בדמויות הטיט שיצר. אולורון נענה לבקשתו ולמחרת ראה אובטלה את הדמויות חיות ונושמות. הייתה רק בעיה אחת: כל הדמויות שיצר היו חסרות צורה ומכוערות.
בהלה אחזה באובטלה והוא נשבע שלא ישתה שוב בזמן שהוא יוצר דמויות. הוא התיישב שוב והחל ליצור דמויות חדשות מן הטיט, רק שהפעם הן היו מושלמות ממש. אולורון הפיח רוח חיים בדמויות המושלמות והן בנו מיד בתים וערים.
אובטלה הפך לאדון האנושות המחליט על בריאת הדברים וגם על השחתתם.
כל אלי האורישה (מועצת האלים) היו מרוצים מאוד מעבודתו של אובטלה, רק אולוקון, אדון הים, כעס משום שלא התייעצו אתו באף אחת מהפעמים במהלך יצירת הארץ והגזע האנושי. בכעסו יצר אולוקון שיטפון גדול שכמעט מחק את כל מה שאובטלה יצר. מאז אותו שיטפון הבינו כולם שהמים נותנים חיים לארץ אך יכולים גם להרוס אותה ולפגוע בה.

אחורהקדימה
סנונית התחלות חדשות שוב נתחיל מחדש ראש השנה אחר מי המציא את הגלגל מיתולוגיה בריאה כל ההתחלות קשות הריון ולידה