כותרת
design
  מיתולוגיות בריאה

מיתולוגיית הבריאה היפנית

למידע נוסף לחצו כאן

עונות השנה: קיץ, סתו, חורף, אביבהאלים הטילו משימה קשה מאוד על בני השמים איזאנגי ואיזאנמי. מה הייתה המשימה? לברוא את העולם. ומדוע הייתה כה קשה המשימה? משום שהתוהו ובוהו היה בכל פינה והעולם היה מן ביצה ענקית שמעליה היו השמים, שחלקיקיהם היו קלים מחלקיקי הביצה.
כיצד נוצרו השמים והארץ? לפני שנוצרו השמים והארץ היה חושך. באמצע החושך הייתה ביצה ענקית דחוסה ושמנונית.
לאט לאט במשך שנים רבות חלו בביצה שינויים. החלקים הבהירים והטהורים של הביצה נפרדו מן החלקים הכבדים והאטומים שלה.
החומרים הכבדים והאטומים הסתדרו ויצרו את הארץ, זה היה אין - יין. החלקים הקלים והטהורים עלו למעלה ויצרו את השמים זה היה יו-יאנג.
ומאין הגיעו איזאנגי ואיזאנמי? הם נולדו כמו האלים מזרעי חיים שריחפו בים הקדמון.

egg ועכשיו המשימה - כיצד יבראו איזאנגי ואיזאנמי את העולם?
איזאנגי ואיזאנמי לקחו רפסודה ושטו במשך ימים רבים בכל הממלכה, אך לא מצאו רמז לאדמה. הם דנו בדבר והגיעו למסקנה שאם יש אדמה היא חייבת להיות למטה, במקום שאליו נפלו החלקיקים הכבדים והאטומים. הם החליטו לקחת אתם את רומח אבן הירקן של השמים, שהיה משובץ אבנים טובות והאיר באלפי להבות, כדי שיעזור להם לחקור את המעמקים. הם טבלו את קצה הרומח במים ובחשו בהם, המים שהיו עכורים וצמיגיים התעבו עוד, החלקיקים נדבקו זה לזה וכשהרימו את הרומח טפטפו ממנו טיפות שיצרו את האי אונוגורוג'מה, שפירוש שמו הוא האי שנוצר בעצמו או האי שנוצר באופן ספונטני.

איזאנגי ואיזאנמי החליטו לרדת אל האי, להינשא ולחיות בו. הקשת בשמים עזרה להם והפכה למעין גשר שבעזרתו ירדו השניים אל האי. כשהגיעו אל האי פנו האחד ימינה והשנייה שמאלה כדי לראות מה יש באי והיכן כדאי להם לבנות את ביתם. כששבו ונפגשו קראה איזאנמי "איזה אושר להיות רעייתך!" איזאנגי כעס על איזאנמי ואמר "אסור היה לך לדבר ראשונה! את הרי אישה! עלינו להתחיל שוב מחדש." הם פנו כל אחד לכיוון אחר וכאשר נפגשו שוב היה זה איזאנגי שדיבר ראשון ואמר: "איזו עלמה יפה פגשתי!" עכשיו יכלו להתחתן ולהוליד ילדים שהיו בעצם איים. האיים הראשונים לא היו מוצלחים בגלל טעותה של איזאנמי, שדיברה ראשונה, והם נסחפו לים. האיים הבאים שבראו היו לשמונת האיים הגדולים של יפן. גם בת נולדה להם שהייתה כל כך זורחת וקורנת עד ששלחו אותה לשלוט בשמים ולהיות אלת השמש וקראו לה אוהוהירו-מי-נו-מוצי.
ילד אחר שלהם טסוקיומי-נו-מיקוטו, הלא הוא הירח, הפך להיות בן-זוגה של אוהוהירו-מי-נו-מוצי והוא מלווה אותה עד היום ושולט בשמים לצדה. היו כמובן עוד ילדים שהפכו לאלים ולחלקים ביקום. הם חיו שנים רבות באושר עד לידתו של אל האש. במהלך הלידה נשרפה איזאנמי ועברה לעולם היומי - העולם של מטה. איזאנגי היה שבור ומיואש, עזב את ביתו ועבר לגור באי המרוחק ביותר, האי צוקוג'י, שם חי בבדידות.

הידעת?
אין וייו מנוגדים אחד לשני, אך אף אחד מהם לא יכול היה לחיות ולהתקיים ללא השני. אין הוא החלק הנשי וייו הוא החלק הגברי.
פירוש השם איזאנגי הוא הגבר שמזמין ופירוש השם איזאנמי- האישה שמזמינה.
YinYang הסמל "יין ויאנג" שמשמעותו היא איחוד של ניגודים.

אחורהקדימה
סנונית התחלות חדשות שוב נתחיל מחדש ראש השנה אחר מי המציא את הגלגל מיתולוגיה בריאה כל ההתחלות קשות הריון ולידה