כותרת
design
  מיתולוגיות בריאה

מיתולוגיית הבריאה היוונית

למידע נוסף לחצו כאן

על פי סיפור הבריאה היווני בראשית היה כאוס. כאוס הוא מצב של תוהו ובוהו, חוסר סדר מוחלט. הכאוס היה חומר ראשוני וחסר צורה שממנו פרצו ישויות עצמאיות מוגדרות: האדמה - גאיה, השאול - טרטרוס, הלילה - ניקס וארוס - היצר שבלעדיו אין חיים. גאיה ילדה את אוראנוס - השמים, שכיסה אותה באודם מנצנץ והפך לבן-זוגה. גאיה ואוראנוס היו הזוג הראשון, הבעל והאישה הראשונים. זוג האלים הראשון ילדו את הענקים, הטיטנים ואת הקיקלופים, הענקים בעלי העין האחת במצחם. מכיוון שאוראנוס פחד מרוב ילדיו, שהיו מפלצות איומות, הוא החביא אותם במעמקי האדמה. גאיה לעומתו אהבה אותם מאוד וכעסה על אוראנוס בן-זוגה שהחביא אותם. היא תכננה לנקום בו. קרונוס - אל הזמן והצעיר בילדיהם של גאיה ואוראנוס, היה היחיד שלא פחד מאביו. גאיה יצרה מגל מהאבן החזקה ביותר שמצאה, נתנה אותו לקרונוס והסבירה לו בדיוק איך לנקום באוראנוס, אביו.

דרגון

גאיה ידעה שכל ערב עם חשכה יורד אוראנוס אל השמים אל האדמה. היא ציוותה על קרונוס לארוב לאביו ולהכות בו במגל כאשר ישכב לנוח. קרונוס אכן נהג כמצוותה וכאשר אביו שכב לבסוף לנוח יצא ממחבואו והרג אותו במכת מגל אחת. קרונוס ירש את מקומו של אביו כאל השמים והתחתן עם אחותו ראה - אחת מאלות הארץ. קרונוס יצר את הגזע האנושי הראשון שהיה עשוי זהב ולכן נקראת תקופת שלטונו תקופת הזהב. בתקופה זו לא נאלצו האנשים לעבוד ולא חוו סבל ומוות, אך קרונוס היה אכזרי כאביו. מכיוון שידע שאחד מבניו אמור להדיח אותו נהג לבלוע את ילדיו ברגע שנולדו כדי שאף אחד מהם לא יוכל לרשת את מקומו ולשלוט בעולם במקומו. כשהרתה ראה את זאוס, היא ידעה מה מצפה לו עם לידתו ולכן פנתה לאימה גאיה ובעזרתה הצליחה להגיע לאי כרתים. שם ילדה את זאוס במערה שבה נימפות השקו אותו בחלב ודיימונים צעירים רקדו ושקשקו בחניתות ומגינים סביבו כדי להרגיע את בכיו. לאחר הלידה הגיע קרונוס כדי לבלוע את הרך הנולד. מה עשתה ראה? היא עטפה סלע בחיתול בד ונתנה לבעלה לבלוע אותו. הוא בלע את הסלע בלי לחשוד שאין זה התינוק. כך ניצל זאוס, גדל בסתר והיה לאל החזק ביותר. כאשר בגר זאוס חבר לצבא מפלצותיה של גאיה ולאלים נוספים כדי להילחם בקרונוס ולהכניע אותו. המלחמה הייתה איומה ונמשכה שנים רבות. האנשים שנוצרו במהלך תקופת הזהב נהרגו וזאוס כמובן ניצח. הוא שחרר את אחיו ואחיותיו, בנה ארמון וממנו שלט בארץ, בבני האדם ובאלים. ארמון זה הוא כמובן האולימפוס. זאוס התחתן עם אחותו הרה ונולדו להם ילדים רבים. לזאוס היו נשים נוספות וגם מהן נולדו לו ילדים. וכך התמלא העולם במהירות באלים נוספים. זאוס החליט ליצור גזע שני של בני אנוש כדי שיעריצו את אלי האולימפוס. הגזע החדש נוצר מכסף אך לא האריך ימים מאחר שבתקופתו שום דבר לא היה קדוש. האנשים שנוצרו היו טיפשים ולא היה להם כבוד לאלים, מה שהכעיס את זאוס מאוד. לכן החביא זאוס את אנשי הכסף בפינה מרוחקת בעולם של מטה - העולם התחתון.

דמויות

וללא בני אנוש הרי אי אפשר, וכך החלה תקופת הברונזה שבה יצר זאוס את הגזע השלישי העשוי כמובן מברונזה. גם מהם לא רווה זאוס נחת מכיוון שאנשי תקופה זו היו תוקפניים במיוחד ומחרחרי מלחמה שהרסו אחד את השני. לכן החליט זאוס להחביא אותם במהירות בעולם התחתון. ואז נוצר בעולם גזע הגיבורים שעליהם נכתבו המיתוסים הרבים במסורת ההלניסטית. בתקופת הגיבורים ניתן לכל גיבור מת מקום מיוחד ב"איים המבורכים" שהיו בעולם של מטה. איים אלה היו תמיד שטופי אור ויופי. אך גם אנשי התקופה ההירואית (תקופת הגיבורים) נעלמו והביאו לעלייתו של הגזע האנושי המוכר לנו כיום - גזע הברזל, שעל פי המיתולוגיה היוונית אמור להיות הקשה מכולם. אנשי תקופת הברזל צריכים לעמול ולטרוח כל ימי חייהם, לסבול ולמות. יחד עם זאת הם החזקים ביותר והם גם אלה שיגרמו להישרדותם לנצח של אלי האולימפוס.

אחורהקדימה
סנונית התחלות חדשות שוב נתחיל מחדש ראש השנה אחר מי המציא את הגלגל מיתולוגיה בריאה כל ההתחלות קשות הריון ולידה