כותרת
design
  מי המציא את הגלגל

אופניים

אופניים איזה כיף לדהור באופניים כשהרוח מעיפה את השערות והעולם חולף על פניך במהירות עצומה.

התענוג הזה הוא תענוג חדש יחסית שכן האופניים נמצאים בעולמנו זמן קצר מאוד...

הגרסה הראשונה של האופניים הומצאה בצרפת בשנת 1791. האופניים האלה היו למעשה מעין קורקינט עם מושב מוגבה. הרוכב, (אם אפשר לכנותו כך!) ישב על המושב והניע את עצמו בעזרת הרגליים. לא כל כך מוצלח - נכון?! אבל לאותם הימים זה נחשב די 'מגניב'!

אגב, נמצאו ציורים של אמצעי תחבורה דמוי-אופניים בין במחברת של ליאונרדו דה-וינצ'י - אם כך, ייתכן שהוא הגה את הרעיון לראשונה שלוש מאוד שנה לפני אותו צרפתי. אולם, יש הטוענים שמדובר בזיוף, כך שבאופן רשמי ההמצאה עדיין רשומה תחת שמו של הצרפתי...

בשנת 1816 או 1818 הברון קרל פון דראיס דה סאורברון, אציל גרמני, הוסיף כידון לאופניים, אבל עדיין העסק לא היה ממש פופולרי. כעבור עשרים שנה, נפח סקוטי בשם קירקפטריק מקמילן הוסיף דוושות [=פדאלים] לגלגל האחורי של האופניים והפך אותם מחפץ משונה ללהיט אמיתי. אמנם שכניו של מקמילן חשב שהוא מעט משוגע, אבל העובדות דיברו בעד עצמם ורוכבי האופניים החלו לדהור!

צרה אחת הייתה שהגלגלים היו עדיין חסרי צמיגים ועל כן זכו לכינוי "שוברי עצמות". בשנת 1869 יצרנו כרכרות מפריס בשם מישו וללמאן החליטו לשפר את כלי התחבורה האופנתי והעבירו את הדבשות מהגלגל האחורי לגלגל הקדמי. על סמך פיתוח זה הצרפתים נחשבים כממציאי האופניים המודרניות וגנבו את התהילה מהנפח הסקוטי!

בשנת 1869 הומצאו אופניים משונות משהו - הגלגל הקדמי היה גבוה מאוד ואילו האחורי היה קטן מאוד. אמנם הגלגל הגדול אפשר לרוכב להתקדם במרחק גדול הרבה יותר בכל דחיפת דוושה, אבל המבנה המשונה של האופניים גרמו, כפי שאתם יכולים לתאר לעצמכם, לתאונות קשות.

וזה הוביל להמצאת האופניים שנראים כמו כלי התחבורה בן זמננו - "אופני הבטיחות". הבריטי ג'יימס סטארלי המציא בסביבת 1885 אופניים בעלי שני אופנים זהים בגודלם המחוברים באמצעות שרשרת לדוושות הממוקמות בין האופנים.

רוצים לדעת ולראות עוד?

bullet על ספורט הרכיבה באתר "להעביר את הלפיד" של סנונית.

bullet אתר אופניים עברי

bullet מסלולי טיול לאופני הרים - בעברית.

bullet איגוד האופניים בישראל


bullet האתר הרשמי של תחרות האופניים המפורסמת ביותר בעולם - הטור דה פראנסאחורה
סנונית התחלות חדשות שוב נתחיל מחדש ראש השנה אחר מי המציא את הגלגל מיתולוגיה בריאה כל ההתחלות קשות הריון ולידה