כותרת
design
  מי המציא את הגלגל

ריצ'רץ

ריצ'רץ לא שאלתם את עצמכם מי המציא את הרעיון הדגול - הריצ'רץ??? חשבו על בוקר חורפי חשוך וקר - מה פשוט יותר לרכוס שורה ארוכה של כפתורים או למשוך קלילות בריצ'רץ'??? חשבו על דרך לסגור שק שינה בלי ריצ'רץ'... אם היינו צריכים לסגור כל כך הרבה כפתורים היינו גומרים בבוקר!

מעשה שהיה כך היה... אדם בשם וויטקומב ל. ג'דסון רצה לעזור לחבר! לחבר של ג'דסון היו כאבים קשים בגב והוא לא היה מסוגל להתכופף ולרכוס את נעליו. ג'דסון שבעברו המציא המצאות ושיפורים למערכות של רכבת ומנועים הפעיל את מוחו ומצא פתרון! הוא המציא כלי לסגירה ופתיחה שניתן להפעיל באמצעות יד אחת. ב-29 באוגוסט הוא רשם פטנט על הריצ'רץ...

הבעיה היחידה שנותרה היא שהריצ'רץ' המהפכני לא ממש עבד והוא לא ממש נחטף מהמדפים! לבסוף נמכרו 20 יחידות לחברת הדואר האמריקנית!!! מסקנה - לא מספיק שיש רעיון, צריך גם שהוא יהיה יעיל ושימושי. בשנת 1913 אדם בשם גדעון סאנבאק פיתח דגם מוצלח יותר אלא שהוא נטה להחליד אחרי הכביסה. הריצ'רץ', שלנו נראה כל כך פשוט לשימש, הגיע מצויד בהוראות תפעול!!

אגב, שמו של הסוגר הפלאי באנגלית הוא זיפ - zip. זהו אוֹנוֹמָטוֹפֵּיָה כלומר מילה שמזכירה את הצליל שעושה המילה... זיפ מזכיר את הצליל של רכיסת הריצ' רץ' - לא כן?! בקבוק ופקק הן דוגמאות נוספות לאונומטופאיות - האם אתם מכירים עוד מילים כאלה???

אחורה
סנונית התחלות חדשות שוב נתחיל מחדש ראש השנה אחר מי המציא את הגלגל מיתולוגיה בריאה כל ההתחלות קשות הריון ולידה