כותרת
design
  הקדמה

האולטרה-סאונד

תמונות אלה נלקחו באמצעות מכשיר אולטראסאונד תלת מימדי

אולטר-סאונד מתי מבצעים בדיקת אולטרה-סאונד?
משתמשים באולטרה-סאונד במצבים רפואיים שונים. ביומן ההיריון של מיכאל - האולטרה-סאונד שימש את הרופא המיילד למעקב אחרי התפתחות העובר. לפעמים מבצעים בדיקת אולטרה-סאונד כדי לבדוק את זרימת הדם בתוך הלב או בגפיים. לפעמים עושים בדיקת אולטרה-סאונד גם כדי לבדוק אברים שונים כמו הכליות.

כיצד פועל האולטרה-סאונד?
בדיקת האולטרה-סאונד היא בדיקה רפואית. בעזרת גלי קול וההדים שהם יוצרים אפשר לראות מעין דמות של משהו הנסתר בתוך הגוף. האולטרה-סאונד פועל בשיטה הדומה מאוד לשיטה שבאמצעותה עטלפים, לווייתנים, דולפינים ואפילו צוללות מבחינים בצורות שבסביבתם.האולטרה-סאונד פועל כך:
אולטר-סאונד
  • א. מכשיר האולטרה-סאונד משדר פעימה של קול בתדירות גבוהה. בעברית פשוטה משודר קול גבוה (שאי אפשר לשמוע באוזן האנושית) לתוך הגוף.


  • ב. גלי הקול נעים בתוך הגוף ומתנגשים ברקמות שונות - בנוזלים, ברקמות רכות כגון עור, שרירים ושומנים וברקמות קשות כמו עצמות.


  • ג. חלק מגלי הקול מוחזרים בחזרה ונקלטים בתוך מכשיר קליטה. גלי קול אחרים ממשיכים בתנועתם בתוך הגוף ומוחזרים כאשר הם פוגעים ברקמות אחרות.


  • ד. הגלים המוחזרים נקלטים על ידי מכשיר הקליטה ומועברים למחשב של מכונת האולטרה-סאונד.


  • ה. המחשב מחשב את המרחקים שעשו גלי הקול מהרקמות השונות אל מכשיר הקליטה.


  • ו. באמצעות המחשב - הנתונים המספריים הופכים להיות ציור דו-ממדי המתאר את הרקמות שבהם פגעו גלי הקול. קשה להאמין - אבל מתקבלת תמונה מדויקת של רקמות הנמצאות הרחק מן העין!


כדי לקבל תמונה מלאה של העובר או של האיבר שאותו רוצים לבדוק - טכנאי האולטרה-סאונד בודק זוויות שונות. תמונות האולטרה-סאונד "מצולמות" בתדירות גבוהה כך שניתן לראות תנועה של האיבר או של העובר.

אחורה
הריון ולידה כל ההתחלות קשות מיתולוגיה בריאה מי המציא את הגלגל ראש השנה אחר שוב נתחיל מחדש התחלות חדשות סנונית