כותרת
design
  מי המציא את הגלגל

טלוויזיה

טלויזיה מה היינו עושים בלי הטלוויזיה?! כבר אמרנו את זה כמה פעמים באתר הזה - אבל נדמה לי שאצדק אם אומר שרובכם חושבים שהטלוויזיה הייתה ההמצאה החשובה ביותר!

בניגוד להמצאות חשובות אחרות, ממציא הטלוויזיה נשאר כמעט אלמוני. שמו היה פילו פרנסוורט'. בשנת 1927 פרנסוורט' בן העשרים (!) הצליח לשדר קו שחור באופן אלקטרוני במעבדה שלו בסן פרנסיסקו. הקו שודר ונקלט במקלט שהראה את תנועתו. האפשרות לשדר תמונה או דמות באמצעים אלקטרוניים ולקלוט אותו במקום אחר פתח את הפתח לשידורי הטלוויזיה המרכזיים כל כך בחיינו (לטוב ולרע...)

הטלוויזיה הראשונה הייתה ללא קול ובצבעי שחור ולבן. בשנים הבאות פותח הקול בטלוויזיה ובשנת 1950 הטלוויזיות הראשונות נמכרו בחנויות. עברו שנים רבות עד שהצבע הוכנס אף הוא לטלוויזיה.

ומשהו משעשע ומוזר מהארץ... הטלוויזיה בישראל היא רק בת קצת יותר משלושים שנה. בשנים הבאות הטלוויזיה הצבעונית התחילה להיכנס לשימוש בעולם הרחב. מסיבות שונות, הוחלט לא לאפשר שידור של טלוויזיה צבעונית במדינת ישראל הצעירה ולכן המציאו המצאה מדהימה - "המחיקון". שידורי טלוויזיה שהגיעו מחוץ לארץ בצבע עברו "מחיקה" של הצבעים ונקלטו בטלוויזיות בארץ בשחור ולבן. אבל... המוח היהודי ממציא פטנטים - וחיש מהר אנשים יכלו לקנות מקלטי טלוויזיה עם "אנטי-מחיקון" ש"החזיר" את הצבעים לשידורים! לא עברו הרבה שנים והבינו שהעם דורש צבע והוכנסו גם שידורים בצבע בישראל!

רוצים לדעת ולראות עוד?

bullet על הטלוויזיה באתר "מתקשרים" של מט"ח

bullet רשימת ההמצאות שהשפיעו על התקשורת האנושית - בעברית.

bullet עוד מידע על המצאת הטלוויזיה, אבל באנגלית.

bullet מידע רב על טלוויזיה ותקשורת - בעברית, אבל לא פשוטה...

אחורה
סנונית התחלות חדשות שוב נתחיל מחדש ראש השנה אחר מי המציא את הגלגל מיתולוגיה בריאה כל ההתחלות קשות הריון ולידה