כותרת
design
  מיתולוגיות בריאה

על קצה המזלג

על ביצים, שמים, עמודים ואדמה
המסורת הסינית מתארת את העולם כביצה העומדת על חודה. השמים הם חלק מהביצה והם נראים כקערה הפוכה. האדמה צפה כחלמון (החלק הצהוב בביצה) בתוך אוקיינוס קדמוני הממלא את מחצית הקליפה השנייה. בלב הביצה חי ענק בשם פאן-קו. למרות ממדיו הוא ממשיך וגדל עד שקליפת הביצה נשברת והשמים מתרחקים מהאדמה. עם מות הענק הופך ראשו להר קדוש, עיניו הופכות לירח ולשמש ושערותיו הן מקורם של העצים.

והשמים כיצד הם לא נופלים על ראשי האנשים? על פי האגדה הסינית התשובה לכך פשוטה מאוד: השמים מונחים על עמודים. הם חשבו שהאדמה היא ריבוע שמכל קודקוד שלו מתרומם עמוד התומך בשמים. השמים צורתם עגולה והציר שלהם הוא כוכב הצפון, שסביבו מסתובבים השמים ושאר הכוכבים. יום אחד השמים כמעט נפלו. איך זה קרה? המפלצת קונג-קונג כעסה מאוד מכיוון שלא הצליחה להשתלט על העולם. היא רצה והסתערה על העמוד הצפוני-מערבי שתמך בשמים. העמוד נע ונד לכל הכיוונים אבל לא התמוטט. השמים שקעו בעקבות תזוזתו של העמוד, האדמה נטתה על צדה וכמובן שגם השמש והכוכבים נעו. מאז זורמים נהרותיה הגדולים של סין לצפון מערב.
באגדות ההודיות אפשר למצוא שמקורו של העולם הוא בביצת זהב וכסף, השמים מקורם ברסיס זהב של הביצה והאדמה מקורה ברסיס כסף של הביצה.

על רעידות אדמה והרי געש
האגדה הסיבירית מספרת ששד מהשאול הוא זה המחזיק את האדמה בכף ידו. השד זקן מאוד וכשידיו רועדות לפעמים מתרחשת בכדור הארץ רעידת אדמה.
האנשים שחיו במדגסקר ידעו שהשמים והארץ הם בעל ואישה. וכמו כל בעל ואישה הם רבים לפעמים. לעתים, כשהמריבה הופכת לסוערת במיוחד, שופך הבעל שמים שטפי מים ואבנים על אשתו האדמה. גם לאשתו אדמה תגובות משלה. כאשר היא כועסת מאוד היא רועדת או שולחת אליו את הלהבות ואת זרמי הלבה של הרי הגעש. האלים הם כמובן אלה שמשכינים שלום בין השניים. אך למחוק את צלקות שנגרמות לאדמה בשעת המריבה קשה, צלקותיה נראות כגבעות, גאיות ועמקים.

האם אפשר למנוע רעידות אדמה והתפרצות הרי געש? על פי אחת מהמסורות המוסלמיות התשובה היא כן. מסורת זו מספרת שהאל הפקיד על הלווייתן, הנושא את האדמה שעליה אנו חיים, בעל חיים קטן והורה לו להיכנס לנחיריו של הלווייתן בכל פעם שהוא מעז לנוע. לפעמים הגמד נרדם והלווייתן הענק זז ומניע את כל כדור הארץ.

אחורהקדימה
סנונית התחלות חדשות שוב נתחיל מחדש ראש השנה אחר מי המציא את הגלגל מיתולוגיה בריאה כל ההתחלות קשות הריון ולידה