כותרת
design
  מי המציא את הגלגל

אנטיביוטיקה

אנטיביוטיקה מה אם חליתם בכל זאת במחלה חיידקית? לוקחים אנטיביוטיקה והכל עובר (בדרך כלל...)

לא תמיד כך היה המצב - עד לא מזמן אנשים מתו ממחלות פשוטות לכאורה כמו דלקת גרון, אוזנים, ריאות או אפילו משריטות שהזדהמו.

את גילוי האנטיביוטיקה יש לזקוף לזכות חוסר הסדר של הבקטריולוג (=חוקר החיידקים) הבריטי, ד"ר אלכסנדר פלמינג. בשנת 1928, פלמינג היה עסוק בחקר חיידק בשם סְטָפִילוֹקוֹקוּס (או בקיצור - סטָף) שגורם לדלקות בגופנו. את החיידקים מגדלים בצלחות מיוחדות שנקראות צלחות פטרי שבהם יש חומרי מזון אהובים על החיידקים. נחזור לבקטריולוג שלנו - פלמינג יצא לחופשת הקיץ ושכח כמה צלחות פטרי שעליהם חיידקי סטף על שולחן העבודה שלו. כשחזר מהחופשה הוא גילה שעובש צמח על צלחות הפטרי (כפי שאתם רואים על סנדוויץ שנשכח בתיק... איכס!).

החוקר לקח את הצלחות וזרק אותם לפח. למרבה מזלו הוא שוב היה קצת מפוזר וצלחת אחת נשכחה ולא נזרקה... במבט נוסף פלמינג הבחין בתופעה מדהימה... במקום שבו צמח העובש לא היו בכלל חיידקים. הוא שיער שמשהו בעובש פגע בחיידקים והרג אותם. בשלב הזה המוח החוקר של פלמינג נכנס לפעולה - אם מרכיב מסוים בעובש מסוגל לפגוע בחידקים - אולי מרכיב זה יכול לפגוע בחיידקים בנמצאים בבני אדם? בשנת 1929 העובש של פלמניג זוהה כעובש בשם פניציליום ועל כן קרה לחומר האנטי-חיידקי שהוא גילה - פניצילין.

מכאן הדרך הייתה קצרה עד לפיתוח חומרים נגד חיידקים (אנטי-ביוטיקה) שעזרו לרפא אנשים ממחלות קטלניות בעבר כמו דלקת ראות, שחפת ודלקת קרום המוח!

רוצים לדעת ולראות עוד?

bullet על אלכסנדר פלמינג ממציא הפניצלין במדור "אנשי החודש" באתר "חלונות אל גוף האדם" של מט"ח


אחורה
סנונית התחלות חדשות שוב נתחיל מחדש ראש השנה אחר מי המציא את הגלגל מיתולוגיה בריאה כל ההתחלות קשות הריון ולידה