כותרת
design
  מיתולוגיות בריאה

פתיחה

סיפור בריאת העולם הוא חידה, שריתקה את העמים השונים שחיו על כדור הארץ. הניסיונות להסביר את תהליך בריאת העולם יצרו בקרב העמים השונים סיפורי בריאה מגוונים ואגדות על אלים ואלות, גיבורי מלחמה, שדים ומלאכים, גיבורים כל יכולים וגם על אלוהים, על השטן ועוד. כל סיפור נקרא מיתוס וכל הסיפורים יחד נקראים מיתולוגיה.

המיתולוגיות המתארות את בריאת העולם נקראות קוסמוגוניה. מקור המילה ביוונית - קוסמוס פירושו יקום וגונוס פירושו תולדה.

סיפורי ראשית העולם על פי המיתולוגיות השונות מגוונים. יש מיתולוגיות המתארות את בריאת העולם מריק - ממרחב שאין בו כלום, ואחרות שמתארות תהליך בריאה המתחיל במרחב גדול ושחור שיש בו מים. בקרב העמים השונים שחיו במזרח אסיה מופיעה בסיפורי הבריאה ביצה קדמונית אשר ממנה החלו החיים והקיום של כל מה שיש כיום על כדור הארץ.

גם יוצרי העולם במיתולוגיות השונות מגוונים. בחלק מהסיפורים יוצר את הבריאה אל אחד כמו ביהדות. בסיפורי בריאה אחרים מופיעות דמויות של בעל ואישה שבכוחות משותפים יוצרים את העולם. ויש סיפורים שעל פיהם בוראים את העולם אלים רבים.

בכל מיתולוגיות הבריאה מתוארת דמות אחת או יותר שיצרה את העולם שבו אנו חיים, הביאה אליו סדר וחוק חדשים ויצרה את העולם שבו אנו חיים וכמובן גם את האדם. השוני בסיפורים נובע בין היתר מהסיבה הפשוטה שלאורך ההיסטוריה הושפעו המיתולוגיות של העמים השונים מתנאי חייהם. העיסוק העיקרי של העם השפיע במידה רבה גם על מיתוס הבריאה שלו. למשל בקרב עמים שהציד היה עיסוקם העיקרי נמצא שמיתוס הבריאה שלהם גם הוא היה קשור בציד.

אחורהקדימה
סנונית התחלות חדשות שוב נתחיל מחדש ראש השנה אחר מי המציא את הגלגל מיתולוגיה בריאה כל ההתחלות קשות הריון ולידה