כותרת
design
  מיתולוגיות בריאה

מיתולוגיית הבריאה הסקנדינבית

icebergבתחילה היה חלל העולם מורכב מתהומות אין סוף. שמצפונם הייתה ארץ קרחונים ומדרומם ארץ האש. מארץ הקרחונים, שהייתה מכוסה ערפילים וחשכה, זרמו שנים עשר נהרות קרח. מארץ האש זרמו נהרות מים חמים שהלכו והתקררו ככל שהתקרבו לארץ הקרח ולבסוף קפאו. כך, לאט לאט, התמלאו התהומות במים שקפאו ונוצרו מרחבים עצומים של קרח. על פני מרחב הקרח החלה לנשב רוח הדרום. רוח הדרום היא רוח חמה והיא חיממה את מרחבי הקרח. מן הקרח נזלה טיפה ראשונה של מים, אחריה הגיעה הטיפה השנייה, השלישית ועוד טיפות רבות אחרות. ואז קרה הנס! הגיע משב רוח מסתורי ומיוחד, אסף את הטיפות יחדיו ויצר את גופו של הענק אימיר. מה הדבר שחימם את גופו של הענק אימיר? איש לא יודע, אבל מה שכן ידוע הוא שגופו של הענק אימיר החל להזיע ושמטיפות הזיעה שנשרו מבית שחיו נוצרו שני ענקים נוספים, גבר ואישה. אחרי זמן קצר הם התעוררו לחיים. בינתיים נשרו מהקרח טיפות נוספות ומהן נוצרה הפרה אודומלה שמעטיניה זרמו ארבעה נהרות של חלב שהיו למזונם של הענק אימיר ושל צאצאיו. וממה ניזונה הפרה אודומלה? היא ליקקה את גושי הכפור שהיו מסביב, והם נמסו אט אט ממגע לשונה החמה. תחת הטיפות הופיע שיער, ראש וגם גוף של היצור החמישי, בורי. בורי לא נמנה עם גזע הענקים. בנו של בורי נשא לאישה את אחת מבנות הענקים וילדיהם הפכו לשלושת האלים הסקנדינביים הראשונים: וה, אודין ווילי.

Giantבמשך הזמן פרצה מלחמה בין האלים ובין הענקים. המלחמה הייתה קשה מאוד, הענק אימיר מצא בה את מותו יחד עם כל הענקים האחרים. רק ענק אחד הצליח לברוח יחד עם אשתו. הוא ברח לעבר מרחבי הקרח הנידחים, שם הם בנו את ביתם ונולדו להם ילדים. האלים היו מרוצים מתוצאות המלחמה מכיוון שרק הם נשארו לשלוט בעולם. אבל העולם היה משעמם, קפוא ועצוב והאלים החליטו לברוא עולם חדש. "באיזה חומר נשתמש?" שאלו את עצמם משום שמסביב היו רק מים וקרח ועוד מים וקרח ועוד מים וקרח וגם גופו של הענק אימיר המת ששכב שם על ערימות הקרח. הם החליטו להשתמש בגופו של אימיר ובכוחות משותפים הרימו אותו ושילחו אותו אל החלל, שם הפך גופו המת לאדמה. לאדמה זו קראו האלים "המושב האמצעי". ההרים, הימים והנהרות נוצרו מגופו של הענק אימיר, שערות ראשו הצמיחו שורשים ועלים וכך נוצרו היערות, האלים הניחו את ראשו של אימיר על ארבעה עמודים גבוהים מאוד וכך יצרו את השמים.

והשמש כיצד הגיעה היא לעולם? האלים קישטו את השמים בניצוצות שהתעופפו והגיעו עד מעל ארץ האש. ומהניצוץ הגדול מכולם נוצרה השמש. לאלים נותר רק להכניס סדר בעולם החדש, לקבוע איך יתחלף היום והלילה ואת עונות השנה, וכך עשו. הם החליטו שמגיע להם גם לנוח ולהשתעשע ובנו לעצמם ארמון מופלא, גדול ועצום, שאליו הזמינו אלים ואלות וערכו נשפים עליזים. מדי פעם השתמשו האלים בקשת כגשר כדי לרדת ולבקר על האדמה. משפחת האלים גדלה מאוד אבל בארץ נותרו רק גמדים קטנים שנוצרו מבשרו של הענק אימיר וחיו במחילות שחפרו באדמה. פעם אחת, כשירדו שלושה ענקים מגשר הקשת, וטיילו להנאתם בארץ, מצאו שני גזעי עץ מתים והחליטו להפיח בהם רוח חיים. כל אחד מהם קיבל תפקיד: אודין הפיח בהם רוח חיים, הניר העניק להם את התבונה ולודור חימם אותם וצבע אותם בצבעי החיים. הגזעים התנועעו, נשמו וקיבלו דמות חדשה. הם היו לזוג האנושי הראשון.

אחורהקדימה
סנונית התחלות חדשות שוב נתחיל מחדש ראש השנה אחר מי המציא את הגלגל מיתולוגיה בריאה כל ההתחלות קשות הריון ולידה