כותרת
design
  מי המציא את הגלגל

משקפיים

משקפיים מי לא מכיר אנשים שבלי משקפיים לא יוכלו לתפקד בכלל? אולי גם אתם מבעלי המשקפיים המגששים בבוקר אל עבר המקום שבו הנחתם את המשקפיים בלילה הקודם ורק אז אתם יכולים לראות את העולם?

מי 'הציל' את לקויי הראייה? מי המציא את המשקפיים?

מסתבר שגם כאן, לסינים יש חלק בעניין. הסינים הרכיבו מעין משקפיים בעלי זכוכיות צבעוניות, אלא שמשקפיים אלה נחשבו לאביזר אופנה ואפילו העניקו כוחות קסם למי שהרכיב אותם - אבל, לא סייעו כלל לאנשים שהתקשו בראייה!

היה זה רוג'ר באקון שגילה את סגולות ההגדלה של עדשות הזכוכית בשנת 1262. עשרים שנה מאוחר יותר אלסנדרו די ספינה ייצר את הזוג הראשון של משקפי הראייה. המשקפיים האלה 'עבדו', אבל אף אחד לא הבין כיצד... רק שלוש מאות שנה מאוחר יותר יוהנס קפלר הצליח לפענח את התעלומה!

המשקפיים הראשונים היו בעלי עדשות מחומר שנקרא קוורץ ושובצו בתוך מסגרות מעצם, ממתכת ואפילו מעור. לעתים קרובות העיצוב היה כשל שני זכוכיות מגדלת המחוברות ביניהן בזווית המתאימה להשעין על האף. חלק מהמשקפיים נשארו במקומם בזכות סרטי משי שנקשרו מסביב לראש ואחרים הוחזקו ביד באמצעות ידית. רק בשנת 1730 אופטיקאי מלונדון בשם אדווארד סקארלט המציא את הזרועות הצדדיות המקובלות במשקפיים עד היום. כמה שנים לאחר מכן פיתחו את הצירים בזרועות המאפשרות את קיפולן.

עד היום ממשיכים לפתח את העדשות הראיה בתחום שנקרא אופטיקה ואופטומטרייה. בשנת 1784 בנג'מין פרנקלין (שהיה גם מדינאי חשוב בארצות הברית) המציא את המשקפיים הביפוקליים (דו-מוקדיים) - שאתם מכירים אולי מהסבים וסבתות שלכם. המשקפיים הללו הם למעשה שניים - חצי מאפשר לראות טוב יותר עצמים קרובים וחצי מאפשר לראות טוב יותר עצמים רחוקים. עד היום המשקפיים ממשיכים להשתכלל בכל כל מיני שכלולים כמו למשל: עדשות קלות מפלסטיק, עדשות שהופכות לכהות כשיוצאים אל השמש וכמובן עדשות המגע.

אז - אלו הן המשקפיים! בתחילה לבשו אותם רק בצנעה מפאת הבושה - אבל היום, יש גם מי שראייתם מצוינת המרכיבים משקפיים - להגנה מפני השמש ואפילו כפריט אופנה!

מתוך ציור קיר של תומסו דה-מודנה מ-1352 בו מצויר סופר המרכיב משקפיים

רוצים לדעת ולראות עוד?


bullet על פעילותם של משקפי השמש מתוך אתר סנונית


אחורה
סנונית התחלות חדשות שוב נתחיל מחדש ראש השנה אחר מי המציא את הגלגל מיתולוגיה בריאה כל ההתחלות קשות הריון ולידה