כותרת
design
  ראש השנה אחר

בולטמצרים

אנוואר, ילד ממצרים מספר:

אהלן, אני חי בכפר ליד נהר הנילוס, לא רחוק מקהיר, בירת מצרים. ראש השנה אצלנו הוא חגיגה נהדרת. אספר לכם על החגיגות של החג בימינו, אבל תחילה אספר על חגיגות ראש השנה שהתקיימו במצרים העתיקה.

למדתי בבית הספר, שהמצרים העתיקים חגגו את ראש השנה בחג שנקרא חג האופט. החגיגות התקיימו בזמן שנהר הנילוס עלה על גדותיו. בימים אלו לא היה אפשר לעבוד בשדות ולכן כולם יכלו להשתתף בחגיגות. החג התקיים לזכרו של האל אמון וסימל את מסעו השנתי של האל במורד הנילוס מהעיר קרנק ללוקסור. פסלי אמון, אשתו ובנו הובלו בטקס מרשים והדור בסירות מפוארות למקדש בלוקסור, שם שהו במשך 24 ימים של טקסים דתיים.

היום, ראש השנה שלנו הוא אחר, מכיוון שבני העם המצרי הם מוסלמים. לוח השנה המוסלמי נקבע על פי הירח, כמו בלוח השנה היהודי. למרות שאנחנו יודעים מתי יחול ראש השנה לפי לוח השנה, אנחנו לא חוגגים עד שתצפיתנים שממתינים במסגד מוחמד עלי בקהיר רואים את הירח "החדש" את הסהר שמבשר על מחזור חדש של הירח. המופתי הגדול (מנהיג הדת) מקבל על כך הודעה והוא שמכריז על השנה החדשה. גברים שממתינים מחוץ למסגר מאחלים אחד לשני שנה טובה - "קול סנה ווה אנטה טאייב" וחוזרים במהירות הביתה לתחילת החגיגות.

בבית מחכה לכל החוגגים עשירים ועניים - סעודת מלכים. כולם לבושים בבגדים צבעוניים למרות שבמשך השנה הרבה אנשים לבושים בבגדים שחורים בלבד. ראש השנה הוא גם חגיגה של הילדים. אנחנו מקבלים סוכריות וממתקים בצורות מיוחדות. בנים מקבלים ממתק בצורת ילד רכוב על סוס והבנות מקבלות ממתק בצורת ילדה. הממתקים הללו עטופים בניירות צבעוניים!

שנה טובה!

אחורהקדימה
סנונית התחלות חדשות שוב נתחיל מחדש ראש השנה אחר מי המציא את הגלגל מיתולוגיה בריאה כל ההתחלות קשות הריון ולידה