כותרת
design
  מי המציא את הגלגל

שעון

שעון קורה ששעון היד שלכם מתקלקל. אתם לוקחים אותו לתיקון ובימים שעוברים עד לתיקון התקלה - אתם מרגישים ממש אבודים... כל הזמן אתם מציצים בפרק כף היד ה'מיותם' ומשגעים את כולם בשאלה: "מה השעה?". רק כאשר השעון איננו - אנחנו מבינים כל כך את מקומו בחיינו.

האדם השתמש מאז ומתמיד בשיטות שונות ומגוונות כדי לדעת מה השעה. בראשית ההיסטוריה בני האדם הסתכלו בשמש שבשמיים כדי לאמוד את השעה. הבעיה הייתה כשהיה מעונן או בשעות הלילה? איך יכלו לדעת להעריך את השעה אז?! בשלב מאוחר יותר המציאו את שעוני המים, את שעוני החול, שעוני הנר ועוד כהנה וכהנה. כל השעונים האלה נתנו הערכת זמן לא רעה - אבל בוודאי שאי אפשר היה לקבוע באופן מדויק את הזמנים באמצעים מכשירים אלה.

אז מתי המציאו את השעונים כפי שאנחנו מכירים אותם היום?

גם במקרה הזה - לא ברור בדיוק מי והיכן הומצא השעון, אבל מאמינים שהשעונים הראשונים פותחו בתחילת המאה השלוש עשרה. השעון הראשון שהוצב במקום ציבורי היה במילנו שבאיטליה בשנת 1335. בתקופה הזאת - השעונים היו יקרי המציאות ולא נכנסו לבתים פרטיים אך כל עיירה ועיר שכיבדו את עצמם העמידו שעון מכני גדול בכיכר העיר.

בשנת 1500 מסגר בשם פטר היינלין החל לייצר שעונים זעירים המונעים על ידי קפיצים. אלא היו השעונים הניידים הראשונים. אילו הייתם רואים את השעונים של היינלין הייתם מתקשים להאמין שאכן מדובר בשעון שכן לשעונים הללו היה רק מחוג אחד (מחוג השעות), לא היה בהם כיסוי של זכוכית, הם היו בגודל של 10-12 ס"מ ועוביים היה 7-8 ס"מ! ברור שאי אפשר היה לענוד שעונים אלה על פרק כף היד - אלא להחזיקם בכף היד או להניחם בכיס.

בשנת 1656 ההולנדי כריסטיאן הויגנס השתמש בעיקרון הפיסיקלי של המטוטלת (הנעה בקביעות) ושילב אותם בשעונים על מנת לשפר את דיוקם.

בשנת 1670 הצטרף מחוג הדקות וכמאה שנה מאוחר יותר הוכנס כיסוי הזכוכית לשעון. שעון היד, כפי שאנחנו מכירים אותו, הומצא לפני פחות ממאה שנה. עד לשנת 1953 כל השעונים היו שעונים מכניים והיה צריך להפעיל אותם על ידי סיבוב של קפיץ. אם שכחת לסובב את הקפיץ השעון היה עוצר תוך כמה שעות.

המצאה אחרת בתחום השעונים היה המצאת השעונים הדיגיטליים (בהם השעה מצוינת בספרות) שגרמו לדחיקתם של המחוגים. כיום השעונים האנלוגיים (בעלי מחוגים) ודיגיטליים חיים בשלום זה לצד זה!

השעונים שאתם מכירים פועלים על סוללות ופועלים למשך חודשים ואפילו שנים. שעונים אלה הם המצאה חדשה יחסית וקיימים רק כחמישים שנה.

ועוד דבר, אם בעבר השעונים היו לא יותר מכלי לקריאת השעה, השעון הפך לאביזר אפנתי חשוב ויפה!

רוצים לדעת ולראות עוד?

bullet על שעונים באתר מט"ח

bullet על שעונים באנציקלופדיה ויקיפדיהאחורה
סנונית התחלות חדשות שוב נתחיל מחדש ראש השנה אחר מי המציא את הגלגל מיתולוגיה בריאה כל ההתחלות קשות הריון ולידה